XIII. Komáromi Egyetemi Napok – Beszélgetés a hallgatókat ért stresszről
„Mindenkinek van, mindenki beszél róla, mégis csak kevesen veszik a fáradságot, hogy utána nézzenek, valójában mi is a stressz.” írja Selye János: ”Stressz distressz nélkül”-könyvének a stresszről szóló fejezetében.
- januárban, 110 évvel ezelőtt született Selye János a “stressz atyja”, egyetemünk névadója. Több mint 80 évvel a “stressz” leírása után a téma aktualitását számos megfigyelés és újabb tudományos ismeret támasztja alá. Az európai unió tagországaiban végzett felmérések kiemelik például, hogy az elmúlt 10 év során a lakosságstressz szintje nem csökkent és a stressz által kiváltott megbetegedések száma növekszik. A foglakozások és korcsoportok szerinti felmérés kiemeli, hogy a lakosság körében a 19-25 éves korosztálynál magasabb az aggódás és alacsonyabb a stressztűrés mértéke. A hosszan tartó stressz hatására mindig a „leggyengébb láncszem” szakad el, szervezetünk „gyenge pontjai” károsodhatnak betegségek kialakulásához súlyosbodásához vezethetnek.
A stresszel való megküzdésünk sikeresebb, ha ismerjük a stressz testi-lelki hatásmechanizmusát, a folyamatokat, amelyek bennünk lejátszódnak, egyéni reakcióinkat, feszültségeinket. Ezek ismeretében, hatékonyabb, egészségesebb stresszoldó és stresszkezelő technikákat, megoldásokat tudunk elsajátítani és alkalmazni és eredményességünket növelni.
„Nincs a stresszel semmi baj, nem olyasmi, amit kerülnünk kell, és törekvéseinknek nem a stresszoraink számának csökkentésére, hanem a személyünkre, egyéniségünkre szabottstressz kezelési technikák elsajátítására kell törekedniük, összpontosítaniuk. Mindenkinek gondos önvizsgálatot kell végeznie, megtalálja-e azt a stressz szintet, foglalkozást, tevékenységet, amelynél a legjobban érzi magát: a túlzottan alacsony stressz szintet, a passzív, közömbös szinte növényszerű életet, vagy valamilyen rendkívüli szellemi, fizikai teljesítményt igénylő foglalkozást választ.
Vagy az unalomtól vagy a túlzott igénybe vételtől halunk meg. Selye híres megállapítása – „a stresszmentes állapot csak a halál” – a teljes ingermentesség lehetetlen voltára utal.
A „Beszéljünk a stresszről” program keretében a Selye János orvosprofesszorról készült film levetítése után szakemberekkel beszélgetünk a hallgatói stresszről, az egészséges stresszkezelő technikákról.
Mindenkit sok szeretettel várunk! Garantáltan stresszmentes program!
A beszélgetés során kérdések feltevésére is lesz mód, a kérdéseket várjuk szóban vagy írásban a helyszínen vagy az alábbi email címen: elek@stresszelek.com 2017. március 31-ig a Tárgyba kérjük feltüntetni Beszéljünk a stresszről- kérdés.
Amennyiben a beszélgetés előtt szeretné ismereteit a stresszről kérjük látogassa meg StresszEleket a Konferencia központban A Selye János: A stressz eredete és alapjai kiállításon. (www.stresszelek.com, http://www.ujs.sk/hu/kapcsolat/selye-janos-kiallitas.html)
Helyszín: A Selye János Egyetem Konferencia-Központja, Aula
Időpont: 2017. 04. 04. (kedd), 11:30